Acoplastic fortsætter med at udvikle vores teknologiplatform
Acoplastic investerer igen i nyt maskineri for løbende at være på forkant med de stigende krav fra vores værdifulde kunder.
I januar 2023 modtog Acoplastic vores første Okuma Multus B250 II. Hermed kan Acoplastic udvide vores maskinpark med en 5-akset (100 % simultan) CNC-maskine med sub-spindel.
Okuma MULTUS B250 II er en alsidig, flerfunktions CNC-drejebænk, designet til at reducere opsætningstid ved næsten helt at eliminere gentagen fixturering, hvilket forbedrer præcisionen og minimerer ikke-bearbejdningstid. Maskinen har branchens første Collision Avoidance System-software. Kombineret med Okumas OSP-styring kan softwaren simulere hele bearbejdningsprocessen og opdage potentielle kollisioner, før de skaber spild. Den termisk optimerede konstruktion sikrer høj præcision, selv i de mest komplekse applikationer. Vi har bestilt en version med sub-spindel, designet til at håndtere emnet fra den ene spindel til den anden og gennemføre fræse- og drejeoperationer uden at ændre emne eller maskine. Maskinen er desuden forberedt med robotinterface.

Den nye investering vil hjælpe os med at fremstille endnu mere komplekse komponenter og styrke vores konkurrencedygtige tilbud.
Hos Acoplastic arbejder vi med co-udvikling og fremstilling af kritiske, kundetilpassede maskindele i PTFE og andre højtydende plastmaterialer. Vi bygger på mere end 50 års ekspertise og over 25.000 forskellige dele i vores portefølje.
Vi leverer specialistviden, fleksibilitet, leveringspræcision og enestående kvalitet inden for højtydende maskinbearbejdede plastdele, der anvendes til kritiske applikationer som ventiler, pumper, instrumentering, maskiner, robotteknologi, udstyr, sensorer, mixere og doseringsudstyr – på tværs af industrier som fødevarer, drikkevarer, pharma, medicin, maskinindustri og flere.
Indgå et partnerskab med os, og vi vil støtte dig på din vækstrejse.
Contact us on +45 4925 2160 or info@acoplastic.dk
